Kowalski Rex*PL

Hodowla kotów Cornish Rex

EN | DE | FR | IT | RU | ES

Historia rasy

Historia hodowli kota Cornish Rex rozpoczyna się 21 lipca 1950 roku na starej farmie w Carnwall, w południowo-zachodniej Anglii.

Właśnie przyszedł na świat nowy miot zwyczajnych - nazwijmy go - farmerskich kociąt, a wśród nich pręgowany, rudawy kocurek. Zamiast być pokryty krótką, skąpą, dziecięcą sierścią, jak kociaki z jego miotu, ten mały koleszka szczycił się malutkimi, mocno kręconymi jakby lokami. Właściciel sądził, że ta nietypowa sierść, to efekt poporodowej błony, ale kiedy sierść wyschła nadal pozostała kręcona.
Kiedy kocurek dorósł jego jedyny w swoim rodzaju wygląd stał się jeszcze bardziej uderzający. Rudawy kocur był długi i smukły, z długim jak bat, pięknym ogonem, "ogromnymi" uszami i  długą szyją .Jego mocne loki ustępowały gładkości, jedwabiste fale na całym ciele i nawet jego włosy były krótkie i lekko kręcone.
Właściciel kota zrozumiał że ma niezwykłe zwierzę.
Weterynarz natomiast zorientował się, że kotek jest całkowicie odmienny, nietypowy i przekonywał właściciela do rozmnożenia tej nowej rasy. Genetycy zbadali próbki włosów i okazały się być bardzo podobne do rodziny króliczo-rexów. To właśnie stało się podstawą do tego, żeby zaliczyć je do rodziny REX.

Cornish Rex - Kowalski Rex*PL
Oczywiście tak jak zasugerowano należało rozmnożyć nową rasę kotów. Wykorzystano do tego celu naszego młodego kocurka Kallinbunkera (takie otrzymał imię) oraz jego matkę. Na świat przyszły trzy kociaki, z których dwa miały nietypową sierść, podobnie jak młody Kallinbunker. To było młode pokolenie Cornish Rex'ów. Z czasem kontynuowano rozmnażanie tych kotówi i przybywało coraz więcej kocich rexów.

Niestety Kallinbunker zmarł bardzo młodo i jego syn Poldhu przewodził w linii rodowej Cornish Rex. Tylko poprzez łączenie kotówi Cornish Rex z innymi kotami np. syjamskimi, udało się zachować hodowę tych wspaniałych kotów.

W wyniku tego, że kotów Cornish Rex było bardzo mało w latach pięćdziesiątych i sześćdziesiątych ich populacja była zagrożona. Na ten czas krzyżowanie tych kotów innymi kotami rasowymi np. amerykańskimi krótkowłosymi, brytyjskimi krótkowłosymi czy syjamskimi było dla nich jedyną nadzieją Nie tylko wpłynęło to na genetyczną różnorodność Cornish Rex'a, ale również na zróżnicowane umaszczenie, które możemy podziwiać obecnie.Cornish Rex - Kowalski Rex*PL
Dziesięć lat po pojawieniu się Kallibunkera rasa kotów Cornish Rex zadomowiła się na dobre i nabrała rozgłosu oraz zdobyła uznanie Stowarzyszeń Hodowli Kotów na całym świecie.

W Polsce pierwszy kot tej rasy pojawił sie w 1992 r. Z początku kolorystyka tych kotów była bardzo uboga.

Obecnie w Polsce jest wiele hodowli i występuja one w różnych umaczczeniach.

Dzisiaj miłośników kotów Cornish Rex nie brakuje. Koty te przyciągają uwagę nie tylko swoim niebanalnym i dystyngowanym wyglądem, ale również niezwykłym sposobem bycia i charakterem, który pozwala zaprzyjaźnić się z nimi i pokochać je.Cornish Rex - Kowalski Rex*PL

Cornish Rex - Kowalski Rex*PL

          Pss Laviah Kowalski Rex*PL    2,5 miesiąca            Pss Ilmuth Kowalski Rex*PL - 2,5 miesiąca
do góry

Aktualizacja: 01.02.2020        © Lila Kowalska        All rights reserved